7 nci Avrupa Alkol Politikaları Konferansı

Kurumumuz Başkan Vekili Seyit Ali KURTULUŞ, Kurul Üyemiz Dr. Murat DOĞANAY, Uzman Özlem ATAK ve Uzman Özge ERDEM SEZGİN, 22-23 Kasım 2016 tarihlerinde Slovenya Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, EUROCARE’in ortak organizasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Ofisi’nin ortak sponsorluğunda Slovenya’nın Ljubljana kentinde düzenlenen 7 nci Avrupa Alkol Politikaları Konferansı’na katılmışlardır.

Açılış konuşmasını Slovenya Sağlık Bakanı Milojka Kolar Celarc’ın yaptığı konferansta, alkol kontrol politikalarına ilişkin mevcut durum değerlendirmesi yapılmış, dünyadaki yeni gelişmeler ile Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonu nezdinde yürütülen çalışmalara değinilmiş, alkolün getirdiği mevcut sağlık ve sosyal sorunlar hakkında farkındalığın arttırılması, sürdürülebilir sağlık sistemi oluşturmaya katkı sağlayacak maliyet etkinliği olan alkol politikalarının belirlenmesi konularının yanı sıra pazarlama ve sponsorluk, fiyatlandırma ve vergi, etiketleme gibi konular ve son akademik araştırmalar ele alınmıştır.

Slovenya Sağlık Bakanı Milojka Kolar Celarc ile Slovenya Eğitim, Bilim ve Spor Bakanı Maja Makovec Brenčič ile görüşme fırsatı olmuştur.

Konferans kapsamında 22 Kasım 2016 tarihinde yapılan eş zamanlı panel oturumlarından “Türkiye’de alkol kontrol politikaları” konulu Türkiye Yeşilay Derneği’nce organize edilen panelde Kurumumuzdan Uzman Özlem ATAK tarafından “Alkol Kontrol Uygulamaları ve TAPDK’nın Rolü” konulu sunum yapılmıştır. Ayrıca, söz konusu Panel’de Türkiye Yeşilay Derneği’nce Türkiye’de Alkol Kullanımına İlişkin Epidemolojik Çalışmalar konulu ve Türkiye Alkol Politikaları Platformunca da “Alkol Politikaları Sivil Girişim Örneği”  konulu sunumlar gerçekleştirilmiştir.
                 
Söz konusu çalışma ziyareti kapsamında, heyetimiz Ljubljana Büyükelçiliğimizde Büyükelçi Vekili Umut Vatan AYDIN’a nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

Kurul Üyemiz Dr. Murat DOĞANAY, Slovenya Eğitim, Bilim ve Spor Bakanı Maja Makovec Brenčič, Slovenya Sağlık Bakanı Milojka Kolar Celarc, Başkan Vekilimiz Seyit Ali KURTULUŞ


Kurul Üyemiz Dr. Murat DOĞANAY, Büyükelçi Vekili Umut Vatan AYDIN, Başkan Vekilimiz Seyit Ali KURTULUŞ